Drukuj

W dniu 21 września 2018 r. uczniowie klas 8a, 8b oraz 3a i 3b z oddziałów gimnazjalnych pod opieką p. Katarzyny Krawieckiej, Zdzisławy Janowskiej i  Renaty Pawleckiej udali się  na wycieczkę integracyjną.  
Pierwszym jej punktem był film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w rzeszowskim Multikinie. W filmie,opartym na książce A. Fiedlera, ukazano jak polscy lotnicy, początkowo niedoceniania i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów, tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”. Te pamiętne słowa, którymi kończy się film, wypowiedział premier Wielkiej Brytanii -Winston Churchill o pilotach walczących w obronie nieba nad Anglią w 1940 roku.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Markowej i  zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów
Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna, zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Nowoczesny sposób przygotowania ekspozycji, z zastosowaniem technik multimedialnych, sprawia, że zwiedzający mogą wysłuchać wzruszających relacji ocalałych Żydów, czy też osób ratujących swych sąsiadów. Przy muzeum znajduje się też Sad Pamięci, który nawiązuje z jednej strony – do pasji sadowniczej Józefa Ulmy, z drugiej – do Ogrodu Sprawiedliwych na terenie izraelskiego Instytutu Yad Vashem.
Przy alejkach Sadu ustawiono tablice z nazwami miast (w tym Sanoka) miasteczek i wsi, leżących w granicach Polski w roku 1939 r., w których w czasie niemieckiej okupacji, Polacy z narażeniem życia ratowali Żydów.
Zarówno film, jak i wizyta w muzeum, były dla młodzieży wspaniałą lekcją historii, a uczestnictwo w niej, zapewne poszerzy horyzonty i skłoni  na temat historii II wojny światowej.