Drukuj

  23 września jest Międzynarodowym Dniem Języków Migowych. Obchodzenie tego święta ma na celu popularyzację tej formy komunikacji, aby osoby niesłyszące mogły korzystać z większej ilości sklepów i usług. Im więcej ludzi nauczy się migać, tym osoby głuchonieme będą czuć się mniej wyalienowane w społeczeństwie.

  Tego dnia podczas zajęć w świetlicy w grupie III odbyła się lekcja o języku migowym, którą przeprowadziły surdopedagog pani Monika Wojdyła wraz z panią Ewą Kłodowską. Panie opowiedziały dzieciom czym jest wada słuchu i jakie mogą być jej przyczyny. Uczniowie również podawali przykłady czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz słuch np. zbyt głośne słuchanie muzyki. Następnie pani Monika wyjaśniła czym jest język migowy
i zaprezentowała cały alfabet. Dzieci bardzo chętnie powtarzały litery oraz gesty. Niektórzy literowali swoje imię, albo wymyślony wyraz. Na koniec wszyscy wzięli udział w ćwiczeniu, które miało na celu uświadomić dzieciom jak to jest, gdy nie słyszymy wyraźnie co dzieje się wokół nas. Każdy po kolei zakładał specjalne słuchawki i próbował odgadnąć dźwięki z otoczenia np. pukanie do drzwi.

  Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, ponieważ uwrażliwiły ich na potrzeby kolegów i koleżanek z wadą słuchu, wiedząc z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień.