Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zmysł wzroku jest bardzo ważny w naszym życiu. Pozwala nam odróżnić światło od ciemności, rozpoznać kształty i wielkość, rozróżniać barwy, ocenić odległość od obiektów, co ułatwia wykonywanie czynności dnia codziennego.

                W Polsce żyje ok. 500 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Są wśród nich osoby niewidome od urodzenia i takie, które z różnych powodów (wypadku, choroby) tracą wzrok lub w znacznym stopniu niedowidzą.

Klasa 2B podczas realizacji projektu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” poznała kolejną niepełnosprawność – wzrokową. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak funkcjonują osoby niewidome oraz jak można pomóc osobie niewidomej lub słabowidzącej, a także poznali Alfabet Braille’a, którym nauczyli się zapisywać swoje imię i nazwisko. Poprzez zabawy z zasłoniętymi oczami (rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku, słuchu i węchu, przechodzenie do wyznaczonego celu z przewodnikiem lub rysowanie z zamkniętymi oczami) uczniowie, chociaż przez chwilę mogli poczuć, co to znaczy nie widzieć.

 

Pamiętajmy, aby, na co dzień dbać o swój wzrok.

  1. Regularnie odwiedzajmy okulistę.
  2. Dbajmy o dietę bogatą w witaminę A, E, C oraz kwasy omega-3 i luteinę.
  3. Siedząc przed komputerem zadbajmy o regularne i odpowiednio długie przerwy.
  4. Wysypiajmy się.
  5. Chrońmy oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
  6. Prowadźmy aktywny tryb życia (w celu poprawy krążenia krwi i jej dopływu m.in. do oczu).

 

                15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkim Niewidomym i Niedowidzącym życzymy, więc zdrowia, wiary we własne możliwości i równych szans w życiu społecznym.