PROJEKT „WYZWANIA TEODORA” / SZKOLENIE KLAS 2 Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
W październiku klasy drugie (2a, 2b, 2c) pod czujnym okiem pań: Jolanty Abram, Ewy Kłodowskiej, Anny Kołodziejczyk, Julity Hańskiej-Hnat, Alicji Guzek i Beaty Bazalińskiej przystąpiły do II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora”. Organizatorem projektu jest Publiczne Przedszkole im. Jana Pawła II w Woli Dębińskiej, a patronat honorowy objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski oraz Dębińskie Centrum Kultury.
W tej edycji projektu uczniowie zdobywają siedem sprawności wykonując różne zadania. Będą one związane m.in. z pomaganiem innym, majsterkowaniem, zdobywaniem informacji o świecie oraz o własnej miejscowości.
Głównym celem projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak i troska o siebie samego. Wszelkie podejmowane działania mogą być więc kreatywnym wyzwaniem.
Cele szczegółowe projektu:
- dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci
- zdobywanie różnych umiejętności
- rozwijanie umiejętności współpracy
- wyzwalanie pozytywnych emocji
- rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia
- kształtowanie empatii wobec innych osób
- kształtowanie postawy prospołecznej.
Jak dotąd dzieciom udało się zdobyć już dwie odznaki Bociana Teodora. Odznakę podróżnika otrzymały poprzez uczestnictwo w spotkaniu z podróżnikiem, na którym dowiedziały się wielu ciekawych informacji o kulturze i obyczajach Indii. Natomiast odznakę ratownika medycznego zdobyły w dniu 9. listopada podczas szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanego przez pana Piotra Marczaka. W trakcie spotkania nasz szkolny pielęgniarz – pan Janusz przybliżył uczniom klas drugich zasady udzielania pierwszej pomocy (ułożenie w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytację krążeniowo-oddechową).
Przed nami do zdobycia jeszcze kilka nowych umiejętności i odznak: Detektywa, Majsterkowicza, Znawcy Własnej Miejscowości, Pomocnej Dłoni oraz Małego Chemika. Koordynatorem projektu została pani Julita Hańska-Hnat.