Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Kawalerowie, ciekawi, co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Dawniej wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla osób niezamężnych. Początkowo traktowano je bardzo poważnie, dzisiaj jest to niezobowiązująca zabawa gromadząca zarówno mężczyzn jak i kobiety.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej zorganizowały dla swoich uczniów klasowe zabawy andrzejkowe, podczas których dzieci nie tylko wspaniale się bawiły, ale poznały dawne polskie zwyczaje, będące elementem naszego kulturowego dziedzictwa.
W tym dniu, klasy zamieniły się w magiczne miejsca, w których wróżono, rozwiązywano zagadki i rebusy. Uczniowie dowiedzieli się co czeka ich w przyszłości... pieniądze, szczęście czy może jakaś inna niespodzianka? Podczas wróżb poznali imiona przyszłych żon i mężów oraz zawód jaki będą wykonywać w przyszłości. Nie zabrakło również lania wosku przez magiczny klucz i interpretacji otrzymanych kształtów. Próby przepowiadania przyszłości przeplatane były zabawami tanecznymi.
Oczywiście, każdy uczeń doskonale wie, że wróżby podczas andrzejek należy traktować z przymrużeniem oka. Jest to czas na wesołą zabawę, która pobudza wyobraźnie, przenosi w świat marzeń i fantazji. Andrzejkowe zabawy dostarczyły uczniom wiele radości i pozytywnych emocji. Wszyscy wspaniale się bawili.