W dniu 27.10.2022r mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panie z Powiatowej Stacji Sanitarnej w Sanoku, które przeprowadziły pogadankę dla klas 3 na temat zdrowego odżywiana oraz nadmiaru cukru w organizmie dziecka. Nie każdy wie, że według niektórych badań nadmiar cukru w diecie powoduje nadpobudliwość ruchową i obniżony iloraz inteligencji. Jeżeli uczeń zje słodycz, to poziom cukru w jego krwi bardzo szybko wzrośnie. Jednak opadnie równie prędko i początkowo przypływ energii zmieni się w uczucie zmęczenia, niepokoju i trudności w skoncentrowaniu się w trakcie lekcji czy przy odrabianiu zadania domowego. Sukces zdrowego żywienia opiera się na przyzwyczajeniu dziecka do właściwych zachowań. Dlatego od małego ucz dzieci, aby piło wodę, a nie słodkie soczki. Te od jakiegoś czasu traktowane są już nie jako napoje, ale jako przekąski – właśnie ze względu na swoją kaloryczność, wynikającą z obecności cukru. Przyzwyczajaj dzieci również do tego, aby nie podjadały między posiłkami słodyczy czy słodkich przekąsek. Nie serwuj im fast foodów, które są pełne cukru i niezdrowe (nie tylko z tego względu). Najbardziej spodobała się ostatnia część, w której dzieci z każdej klasy otrzymały produkty i miały obliczyć zawartość kostek cukru w tych produktach np. w coca-coli – 11 kostek cukru, w soczku dla dzieci – 8 kostek cukru. Na wszystkich uczniach ta informacja zrobiła ogromne wrażenie.