W klasie 3 a został zrealizowany program z zakresu wczesnej profilaktyki uzależnień. Program został oparty na bajce autorstwa Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”. Celem programu było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, a także :

• rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia,
  • kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi,
  • nauka postaw asertywnych,
  • rozwijanie postaw szacunku wobec osób, które mogą udzielić dzieciom wsparcia.

Podczas zajęć wykorzystano metody aktywne. Wspólna lektura bajki o złym czarodzieju ma przełożenie na rzeczywistość. Uczniowie omówili na zajęciach zagrożenia wynikające z zażywania środków uzależniających, ocenili zachowanie głównego bohatera
i uczyli się asertywności w relacjach z osobami obcymi oraz dbałości o własne bezpieczeństwo.