W dniu 15 grudnia 2022 r. uczniowie klas 4a, 4b i 5b pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Jezior, Małgorzaty Baran, Małgorzaty Stabryły, Moniki Wojdyły i Katarzyny Krawieckiej,
wzięli udział w warsztatach w SDK „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych”,
których organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.

Podczas zajęć interaktywnych uczniowie dowiedzieli się, co wspólnego z kinem mają matematyka , fizyka i chemia. Mogli zrozumieć, dlaczego hobbiści w ujęciu kamery są tacy niscy, mimo że grający ich aktorzy byli średniego, a nawet wysokiego wzrostu.

Ciekawostkę na pewno stanowiło to, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później, nawet po swojej śmierci. Poznali również różne rodzaje efektów specjalnych -  olinowanie, animatronikę, efekty komputerowe, zielony i niebieski ekran. Dowiedzieli się też, że na planie filmowym używa się bezpiecznego, cukrowego szkła i dmuchaczy ognia i dymu, a także jak niebezpieczna i zarazem nieoceniona jest praca kaskaderów. Te i inne wiadomości poparte zostały fragmentami wybranych obrazów i ujęciami z planów  filmowych.

Na koniec odbyła się projekcja filmu „Rocca ratuje świat”, gdzie były momenty zabawne,  smutne ale i bardzo wzruszające.