W dniu 19.01.2023 na Arenie Sanok nastąpiło uroczyste otwarcie XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych, na które zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Sanoka, a zwłaszcza młodzież szkolna. Uczniowie naszej szkoły również chętnie przybyli na to wydarzenie stając się obserwatorami, ale i uczestnikami tego widowiska.
Otwarcie olimpiady dokonało się zgodnie z ceremoniałem, podczas którego nie zabrakło apelu, wciągnięcia flagi na maszt oraz zapalenia olimpijskiego znicza. A dokonała tego nasza sanocka sława - Katarzyna Bachleda-Curuś – wychowanka Sanockiego Klubu Łyżwiarskiego „Górnik” i pięciokrotna uczestniczka mistrzostw olimpijskich. Następnie zawodnicy i sędziowie, zaangażowani w przebieg Olimpiady złożyli uroczyste ślubowanie. Podczas uroczystości otwarci w sanockie progi zawitały takie osobistości jak: marszałek Władysław Ortyl oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Martyna Nagi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego wraz z radnymi województwa, Stanisław Chęć – starosta sanocki oraz Tomasz Matuszewski – burmistrz Sanoka.
Po wygłoszonych przemowach i powitaniach, na lodzie zaprezentowali się członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Łyżwiarstwa Figurowego „MORS” Dębica. Klub działa już od dwudziestu lat i jest jedynym na Podkarpaciu szkolącym dzieci i młodzież zafascynowaną łyżwiarstwem figurowym i jazdą figurową. Młodzi łyżwiarze zaprezentowali show „Marzenia na lodzie”. Swoje talenty muzyczne zaprezentowała również Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI, mieliśmy również okazje obejrzeć umiejętności młodych hokeistów z Uczniowskiego Klubu Sportowego Niedźwiadki MOSiR Sanok.
Warto przytoczyć słowa pani minister Małgorzaty Jarosińskiej- Jedynak: „Sport uczy zwyciężać i przegrywać, czyli wszystkiego co jest ważne, uczy jak żyć. Determinacja, zaangażowanie i pasja, którą wkładacie Wy – dzisiejsi uczestnicy olimpiady, trenerzy i rodzice jest godna największego podziwu, bo dzięki temu Wy – młodzi sportowcy uczycie się żyć i grać fair play, uczycie się, jak dążyć do wyznaczonego celu. Mam nadzieję, że dziś i podczas całej olimpiady będziemy mogli zobaczyć tych, którzy wkrótce sięgną bardzo wysokich szczebli swojej kariery w sporcie”.
Sukcesów sportowych oraz osobistych możemy życzyć również naszym uczniom. Część z nich już osiąga różne laury, czy to na polu sportowym, czy mierząc się intelektualnie. Kochani uczniowie, nie rezygnujcie nigdy ze swoich marzeń, a każde nawet drobne niepowodzenia, niech będą dla Was motywacją do jeszcze bardziej wzmożonej pracy. I pamiętajcie, nie sam cel jest najważniejszy, ale droga, która do niego prowadzi.
Opiekun szkoły podczas otwarcia Olimpiady: pani Renata Kopczak.